چرا باید در انتخابات مجلس شرکت نماییم؟؟؟

در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، برخی با بزرگ‌نمایی نقاط ضعف عملکرد دولت و نظام و مطرح نمودن برخی از ناکارآمدی‌های موجود، درصدد مایوس کردن مردم از شرکت در انتخابات هستند.

این افراد به لحاظ انگیزه و مقصود متفاوتند و در دو گروه جای می‌گیرند و بر همین مبنا، نمی‌توان بر همه آنها حکم واحدی جاری ساخت.
دسته اول بی‌تردید کسانی هستند که با انقلاب اسلامی و مردم مسلمان آن از ابتدا مشکل داشته‌اند و اکنون که به جهت مشکلات موجود و بخصوص مشکلات معیشتی و تنگناهای اقتصادی، زمینه‌ها و فرصت‌هایی برای دوری مردم از نظام فراهم شده، این گروه درصددند بر آتش این تنور بدمند و فاصله مردم را با حکومت عمیق‌تر و بیشتر کنند. در این نوشتار قصد پرداختن و تشریح مقاصد و مسیر این گروه را نداریم. مردم نیز مکررا در طی چهل سال گذشته با این جماعت مرزبندی مشخصی داشته‌اند.

اما دسته دوم که مورد بحث و مخاطب ما در این مجال هستند، نیروهای علاقه‌مند و دلسوز نسبت به آینده و سرنوشت کشور و میهن هستند ولی در وضعیت موجود حضور خود را در انتخابات فاقد اثربخشی لازم می‌دانند، این افراد سال‌هاست که با وجود تغییر شرایط همواره دغدغه‌های مهم خویش منجمله، پیشرفت و سرفرازی میهن، حفظ فرهنگ اسلامی و ایرانی، اخلاق، معنویت، مدنیت، آزادی و امنیت را حفظ نموده و برای دستیابی به آنها از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و نیستند.
پرسش مهم از این گروه از جامعه، این است که آیا عدم حضور آنها در انتخابات، منجر به واگذار کردن فرصت به اقلیتی زاویه‌دار با معیارها و اصول اسلامی و اصل جمهوریت نظام جمهوری اسلامی نیست؟ که در صورت بلارقیب بودن به قهرمانان تصنعی صحنه انتخابات و درنهایت به اعضای یکی از قوای تصمیم گیرنده برای حال و آینده کشور، بدل خواهند شد که خطر و آسیبی که از این حیث متوجه کشور و جامعه خواهد شد، برای هیچکس قابل انکار نیست.
ازسوی دیگر آنچه از قواعد عقلی و شرعی برمی آید این است که حتی اگر راه ورود بهترین‌ها به عرصه رقابت بسته باشد با این وجود باز هم کسانی خواهند بود که حضورشان مانع از حضور و ورود افراد فاقد انگیزه و فاقد صلاحیت کشورداری و تقنینی به قوه مقننه باشد، بنابراین نباید در هیچ شرایطی و حتی با وجوده مشکلات موجود، از شرکت در انتخاب وکلای خویش پا پس کشید.


عدم مشارکت گسترده مردم به هر دلیلی که باشد، به مفهوم گام نهادن ناخواسته در مسیر دشمنان ایران است. همه باید از شورای نگهبان و مجریان انتخابات بخواهیم افراد صاحب نظر و صلاحیتدار را تشویق به ادامه حضور و رقابت سالم بکنند و اصل موضوع شرکت همگانی در انتخابات را با همه دشواری‌های آن، وجهه همت خویش قرار دهند. آنچه مهم است این است که مردم در انتخاب نمایندگان خود آگاهانه و دلسوزانه مشارکت کنند و این امر را دغدغه خود بدانند و به کسانی رای دهند که صدای آنها هستند و در جهت سامان بخشیدن به وضعیت کنونی کشور، قادر به ایفای نقش موثر هستند. دستگاه‌های تاییدکننده صلاحیت نیز یقینا با پرهیز از تنگ‌نظری‌ها، راه را برای مشارکت گسترده مردم که بارها مدنظر مقام معظم رهبری قرار گرفته، تسهیل خواهند کرد.
تعداد بازدید:
294
تاریخ:
1398/11/21
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.