سفرهای خارجی اعضای هیات علمی

تذکرات حفاظتی ویژه سفرهای خارجی اعضای محترم هیات علمی

 
سفر به خارج از کشور برای افرادی که به طور مکرر سفر می کنند ممکن است چندان مشکل ساز نباشد،چراکه آنان با مشکلات این قبیل سفرها نسبتا آشنا هستند لیکن افرادی که برای بار اول سفر می کنند ممکن است با موانع مشکلاتی مواجه شوند که می توان با مطالعه کسب آگاهی و برنامه ریزی قبلی آنها را تا حدودی بر طرف ساخت.
 
 آسیب های امنیتی:
 
اصولا مسافرت فرد یا گروهی از کشوری به کشور دیگر به عنوان یک فرصت مناسب برای سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی کشور میزبان تلقی می شود. سرویس های اطلاعاتی و
گروه های معاند با نظام مصر هستندکه تخلیه اطلاعاتی و یا جذب مسافران به عنوان یک منبع خبری می باشند. موضوعات مورد علاقه آنان می تواند مواردی باشد که برای هموطنان مسافر اطلاعات عادی و معمولی باشد و  تلقی شود و در این راستا روسای دانشگاه ها ،معاونین، مدیران، اساتید، دانشجویان وکارکنان دولت برای سرویسهای اطلاعاتی ارزشمند محسوب میشوند دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشور میزبان از زمان مراجعه افراد برای اخذ روادید و مصاحبه در سفارت به انها به دید تهدید و فرصت می نگرند و پس از انکه از طریق مراقبت مصاحبه و تحقیق صحت اظهارات افراد مینی بر اهداف عادی تحصیل، بازدید،علمی ،زیادت، شرکت در همایش علمی برایش احراز گردید باز هم با توجه به میزان اهمیت شخص و دسترسی وی به اطلاعات تا مدت زمان لازم او را تحت مراقبت و توجه قرار می دهند مانند اقداماتی از قبیل نصب میکروفون یا دوربین مخفی در محل اقامت وارسی مخفیانه لوازم شخصی کنترل مکالمات تلفنی شناسایی نقاط ضعف جهت استفاده مقتضی (پول جنس مخالف مقام و...)و یا استفاده از تهدید یا تطمیع از طریق درست کردن پاپوش درگیری ساختگی و شکایت و احضار توسط پلیس جاسازی  مواد ممنوعه داخل وسایل و تعقیب و مراقبت غیر محسوس و ... قرار می دهند.

توصیه های امنیتی و حفاظتی در کشور بیگانه:

- عموماً در هنگام ورود به کشور مقصد ، افراد ناشناس و بعضاً ایرانی، با عناوین مختلف از جمله مترجم، راهنما و... به شما مراجعه نموده و پیشنهاد مساعدت به شما را دارند، توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو ننمایید.

- با توجه به آگاهی نمایندگی های جمهوری اسلامی از مقررات کشور مقصد، در صورت بروز هر گونه مشکل یا نیاز به هر گونه راهنمایی بلافاصله و بدون تردید با مراجعه به نمایندگی ها از راهنمایی ومساعدت آنها استفاده نمایید.

- مدارک هویتی و مسافرتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه و... را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید، چرا که در صورت وقوع هر گونه مشکل یا سوء استفاده از این مدارک توسط هر شخص دیگر، مسئولیت آن بر عهده شما خواهد بود.

- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید بلافاصله از مأمورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعاً به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محلی را نمی دانید، از امضای هر گونه اوراق و اسنادخودداری فرمایید.

- از دعوت افراد خارجی به اتاق خود اجتناب نمائید.

- ملیت خود را فاش نکرده و از خیابان هایی که تردد وسایل نقلیه بیشتر است استفاده کرده و به صورت گروهی سفر نمایید.

- اطاعت از دستورات سرپرست گروه یا رئیس هیأت همراه را در طول سفر در نظر داشته باشید.

- در صورتی که اسناد و نقشه های مهم علمی یا اداری به همراه دارید هرگز آن را از خود دور نکنید و اگر دارای طبقه بندی بود آن را حتی در صورت امانت به هتل ندهید چرا که ممکن است مورد بهره برداری قرار بگیرد. از برقراری ارتباط با گروه های معاند با نظام و عناصر ضد انقلاب خودداری کنید.

- گذرنامه خود را همراه خود به شهر نبرید، مگر آنکه به آن نیاز داشته باشید. سرقت گذرنامه از سرقت های معمولی خیابانی است.

- سعی کنید اگر جایی می روید حتماً یک نفر از رفت و برگشت شما اطلاع داشته باشد تا در صورتی که اتفاقی برای شما افتاد، آن فرد نگران تأخیر شما شود.

- از نزدیک شدن به صحنه هایی نظیر تصادفات، درگیری، تجمع، تظاهرات خیابانی، آتش سوزی و ... خودداری کنید.

- مقررات عدم عکسبرداری از اماکن ممنوعه را همواره رعایت نمایید. هنگامی که به بعضی از مراکز با تابلو و بی تابلو مانند مراکز پلیس، ارتش، مذهبی، فرهنگی، وزارت خانه ها و... روبرو می شویم بایستی در نظر داشته باشیم که تهیه عکس از آنها ممنوع بوده و عکسبرداری آز آن منجر به دستگیری وپرداخت جریمه می شود.

- از برقراری ارتباط با گروه های معاند با نظام و عناصر ضد انقلاب خودداری کنید سعی کنید اگر جایی می روید حتماً یک نفر از رفت و برگشت شما اطلاع داشته باشد تا در صورتی که اتفاق برای شما افتاد آن فرد نگران تاخیر شما شود.

- عدم ابراز هر گونه همدردی با اتباع کشور میزبان در مواقعی که به علل گوناگون از کشور متبوعه خود اظهار نارضایتی می نمایند مانند بحث در امور سیاسی و داخلی کشور

- سعی بر عدم تماس با افراد غیر مجاز و یا افرادی که شغل خاصی ندارند

- در خیابان های شلوغ شهر و محله های بدنام وارد نشوید. گاهی حتی پلیس نیز جرأت وارد شدن به این محله ها را ندارد.

- عدم تماس با اتباع سایر کشورهایی که در کشور میزبان اقامت داشته و ناشناس هستند.

- عدم خروج از حداکثر شعاع تعیین شده در کشور میزبان.

- بیان برخی مطالب حساس ، مهم و محرمانه از طریق تلفن بدون توجه به ملاحضات حفاظتی آن ممکن است بعضاً مصالح ملی را به مخاطره اندازد.

- حافظه ی سیم کارت و گوشی تلفن همراه با استفاده از امکانات پیشرفته فنی قابل تخلیه واطلاعات آن قابل بازیابی می باشد . لذا دستگاه های امنیتی کشور مقصد به منظور دسترسی به گوشی واطلاعات آن از شگرد هایی مانند سرقت گوشی و بازرسی پلیس ، ورود و تفتیش محل اقامت و ... استفاده می نمایند. اسکن نمودن گوشی ها در چندثانیه ، موضوعی عادی در فرودگاههای خارجی می باشد .

- هنگام سفر یا عزیمت به مأموریت های خارج از کشور تلفن همراه را به عنوان یک وسیله امن ارتباطی انتخاب نکنید.استفاده از گوشی و سیم کارت های صفر یا اعتباری کشور خارجی که از بازار تهیه شده باشد و اهدائی میزبان نباشد توصیه می شود .

- از گوشی های ساده که قابلیت نصب نرم افزار نداشته باشند استفاده کنید. در غیر این صورت حتماً از خالی بودن حافظه ی گوشی و سیم کارت تلفنی که به همراه دارید اطمینان حاصل نمائید.

- برای جلوگیری از نشت و سرقت اطلاعات ، نفوذ به گوشی ، ارسال ویروس و شنود مکالمات از طریق نصب نرم افزارهای جاسوسی از اتصال سیم کارت و گوشی های تلفن همراه به اینترنت خودداری نمائید.

آسیب های اخلاقی:

عدم توجه به فضایل انسانی تقوای فردی و شرافتمندی ایرانی می تواند منجر به عدول از الزامات اخلاقی و شرعی گردیده و ضمن انحراف از اهداف سفر باعث اعمال بزهکارانه دیگر و امکان سوء استفاده از فرد در صورت موضوعات مختلف بازداشت و حبس صدمات جانی و مالی و... را فراهم آورد. 


تاریخ به روز رسانی:
1399/06/25
تعداد بازدید:
829
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.